چطور باربی بشیم ؟ سوالی که این روزها خیلی از خانم ها میپرسند. البته کاش از قبل به فکر تناسب اندام و استایل خود بودید . خبر خوب که امروز در مجله اکس میخوایم به شما بدیم این که هنوزم میشه به یک شکم صاف و کمر باریک رسید. البته سختی های خودشم داره ولی به خوش استایل شدن بالا بردن اعتماد به نفسش میرزه.

تغذیه چه نقشی در باریک شدن کمر دارد؟

باریک کردن کمر با ورزش زمانی می تواند برای شما مفید باشد که در کنار آن به تغذیه خود هم توجه داشته باشید. هر چقدر شما کالری کمتری را از مواد غذایی دریافت کنید؛ به چربی سوزی شکم و نیز کاهش سایز دور کمر خود کمک بسیار زیادی خواهید کرد. در این راستا بهتر است از یک برنامه غذایی استاندارد و حساب شده تبعیت کنید.

چون چنین برنامه غذایی می تواند دربردارنده 5 وعده میوه و سبزیجات در کنار استفاده از لبنیات کم چرب، گوشت بدون چربی، مرغ و ماهی و حبوبات کامل و… می باشد. هر چقدر مواد قندی و چربی را کمتر مورد استفاده قرار دهید؛ می توانید مقدار بیشتری از چربی های دور کمر خود را بسوزانید.

برخی غذاها که میتواند در صاف شدن شکم شما موثر باشد

توت فرنگی، تمشک و بلوبری

بدون شک تک تک این میوه ها برای سلامتی فوق‌العاده‌اند. برای همین توصیه می‌کنیم از آن‌ها بیشتر استفاده کنید. اما اگر بخواهیم مقایسه کنیم بلوبری کمی مغذی‌تر است. این میوه‌های ریز سرشار از فیبر هستند.

نوشیدن آب زیاد

آب نوشیدنی است که به‌طور تضمینی شکمتان را کوچک می‌کند با نوشیدن آب هوس خوردن شیرینی را کاهش دهید و اشتهای خود را کم کنید.

مصرف فیبر تازه

توت فرنگی، تمشک و بلوبری میوه‌های تازه میزان آب بیشتری در مقایسه با میوه‌های خشک دارند. در واقع بیشتر میوه‌ها حاوی بیش از 80 درصد آب هستند برای همین هم حاوی کالری کمتر بوده و مغذی‌تر هستند.

کاهش مصرف شیرینی

شیرینی‌ها از مضرترین موادی هستند که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها باعث ضرر رساندن به بدنتان شوید. همچنین مصرف شیرینی باعث افزایش وزن و مقاومت بدن به انسولین می‌شود.

سیب

در هفته بیش از 5 عدد سیب بخورید. برای این که خوش اندام باشید و سلامتتان را نیز حفظ کنید حتماً سیب خام یا به صورت پخته شده را به برنامه‌ی غذایی‌تان اضافه کنید.

چای سبز

چای سبز متابولیسم را تسریع می‌کند، گاهی اوقات به‌عنوان یک درمان طبیعی برای چاقی شکم معرفی می‌شود.

سالاد سبزیجات

سالاد سبزیجات سبز خام به همراه یک سس سرکه و زیتون برای سلامتی مفیدتر است. برای این که فیبر بیشتری دریافت می‌کنید و زودتر هم سیر می‌شوید.

سویا

مصرف یک مکمل سویا ممکن است باعث کاهش چربی شکم در زنان چاق یائسه شود. نتایج نشان داد که سویا به کاهش چربی شکم و اینترلوکین -6 (نشانگر التهاب) کمک می‌کند.

عضله سازی یا باریک شدن کمر با ورزش ؟

ورزش هایی را که برای عضلات مورب شکم انجام می دهید در یک صورت میتوانند دور کمر شما را افزایش دهند. آن هم توسط ورزش هایی است که باعث ساختن عضله در این قسمت از شکم و پهلو می شود. به عنوان مثال تمریناتی که برای داشتن شکم شش تکه یا سیکس پک برای بانوان وجود دارد. برای شروع، ورزش های مخصوص کمر و آب کردن شکم پهلو را با وزن بدن خود و در ست و تکرارهای بالا انجام دهید.

تمرینات ساده و پیوسته

برای باریک کردن کمر با ورزش، نیازی به انجام ورزش های خیلی سنگین ندارید. برخی از افراد این گونه تصور می کنند که هر چقدر تمرین های سخت و شدیدتری را انجام دهند؛ می توانند سریعتر به فرم ایده آل خود دست یابند. در حالی که به واقع آن ها سخت در اشتباه هستند. بهتر است برای باریک کردن کمر با ورزش، تمرین های خود را رفته رفته و خیلی نرم شروع کنید. چون در غیر این صورت خیلی زود خسته می شوید.

برخی حرکات ورزشی برای داشتن شکم تخت

دوچرخه‌سواری

دوچرخه یک تمرین دیگری از کاردیو است. بسته به‌سرعت و شدت، فرد می‌تواند بین 250 تا 500 کالری در طول سواری 30 دقیقه‌ای بسوزاند.

کرانچ با توپ

بر روی توپ دراز بکشید تا کمر خود را روی زمین قرار دهید. دست‌ها را روی سینه یا پشت سرتان قرار دهید. شکم را منقبض کنید و تنه را بالا و به سمت جلو بیاورید. پایین کمر خم شود. توپ را در طول هر ضربه محکم نگه‌دارید. زمانی که کرانچ را انجام می‌دهید، نفس خود را بیرون دهید.

دویدن یا راه رفتن

به تنها تجهیزاتی که نیاز دارید یک جفت کفش خوب است. بین این دو، دویدن بیش‌ازحد کالری بیشتری می‌سوزاند، اما پیاده‌روی هم واقعاً خیلی مفید است.