خب اول ببینیم سوپر غذا چیست؟ غذایی است (مانند ماهی قزل آلا، کلم بروکلی یا زغال اخته) که سرشار از آنتی اکسیدان، فیبر یا اسیدهای چرب است و برای سلامتی افراد مفید است. با این حال، هیچ تعریف رسمی از سوپر غذا از نظر علمی وجود ندارد، به جز اینکه این ماده غذایی دارای مقادیر بالایی از مواد مغذی مطلوب است که به بهبود سلامت و تندرستی انسان یا جلوگیری از بیماری مرتبط است. به نظر می رسد ایده تعیین یک غذا به عنوان یک غذای فوق العاده بیشتر با ترویج یک رژیم غذایی متعادل غنی از میوه ها، سبزیجات، گوشت بدون چربی و غلات کامل مطابقت دارد.

پنج غذای فوق العاده برای گنجاندن در هر رژیم غذایی

قارچ

برای هزاران سال، قارچ یکی از مواد اصلی در طب سنتی چینی بوده است. و اکنون ما علم مدرنی برای توضیح اثرات این قارچ قابل توجه داریم که می تواند عملکرد ایمنی ما را بسته به گونه تحریک کند، تغییر مسیر دهد.

قارچ Maitake می‌تواند سیتوکین‌های Th1 را تقویت کند، که به تحریک پاسخ ایمنی سلولی هنگام مبارزه با عفونت‌های باکتریایی کمک می‌کند، علاوه بر آن تاکوهای خوشمزه درست می‌کنند.

قارچ شیتاکه نیز به عنوان یک غذای فوق العاده مورد توجه قرار می گیرد. مطالعات الگویی از مزایای تقویت کننده سیستم ایمنی مانند افزایش سلول های NK و سیتوتوکسیک T را پیدا کرده اند که هر دو در مبارزه با ویروس ها و سلول های سرطانی مفید هستند.

در نهایت، قارچ reishi وجود دارد که در آزمایشات متعدد ثابت شده است که تولید سیتوکین Th1 را افزایش می دهد و کارایی داروهای شیمی درمانی را بهبود می بخشد. عصاره Reishi همچنین پاسخ سیستم ایمنی بدن را به برخی از گونه های ویروس تبخال تقویت می کند. از آنجایی که پوسته بیرونی سخت قارچ ریشی آنها را غیر قابل خوردن می کند، کپسول ها کاربردی ترین شکل هستند.

زنجبیل

زنجبیل حاوی اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی در بیل است. جینجرول ها مواد شیمیایی موجود در ریشه تند و معطر هستند که با کاهش استرس اکسیداتیو در رگ های خونی و التهاب در قلب، از بیماری های قلبی عروقی پیشگیری می کنند.

در مطالعات نشان داده شده است که عصاره زنجبیل به پیشگیری از بیماری کبدی ناشی از الکل و کاهش آسیب کلیوی ناشی از داروهای شیمی درمانی کمک می کند. پزشکان اغلب به بیمارانی که از حالت تهوع، نفخ و سایر مشکلات گوارشی رنج می برند، زنجبیل پیشنهاد می کنند.

زنجبیل تازه را می‌توان در دستور العمل‌های خوشمزه، اسموتی‌ها و چای زنجبیل استفاده کرد، یا افراد می‌توانند یک بطری شات زنجبیل (به دلیل وضعیت فوق‌العاده‌اش در بسیاری از آبمیوه‌خانه‌ها و کافه‌ها موجود است) برای نوشیدن مستقیم یا مخلوط با آب بخرند.

سیر

سیر نه تنها طعم هر چیزی را که لمس می کند افزایش می دهد، بلکه حاوی تعدادی از اجزای است که به تنظیم سیستم ایمنی بدن کمک می کند. سیر محرک سیستم ایمنی است، فعالیت سلول های NK را تقویت می کند، نوعی سلول ایمنی با گرانول های حاوی آنزیم هایی که می توانند سلول های تومور یا سلول های آلوده به ویروس را بکشند. سیر ضد التهاب است و می تواند با کاهش کلسترول و فشار خون از قلب محافظت کند.

برخی از خواص مصرف سیر

  • سیر می تواند مقادیر زیادی از باکتری های مفید مانند لاکتوباسیلوس، یک پروبیوتیک را که به طور طبیعی در دستگاه گوارش زندگی می کند، تقویت کند.
  • دارای خواص ضد باکتری، ضد ویروسی و ضد قارچی است.
  • می تواند عدم تعادل باکتریایی در روده را اصلاح کند که می تواند التهاب را کاهش دهد.
  • سیر را می توان عملا به هر دستور غذایی اضافه کرد و اگر کسی طعم آن را دوست نداشت، به عنوان مکمل نیز موجود است.

جوانه کلم بروکلی

جوانه کلم بروکلی، منبع قوی یکی از مواد بیوشیمیایی حمایت کننده سیستم ایمنی، سولفورافان، اخیراً مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. ثابت شده است که سولفورافان با تحریک ماده ای به نام NRF-2 در سلول ها، مقدار مولکول های مختلف آنتی اکسیدانی را در سلول ها افزایش می دهد. این آنتی اکسیدان به عنوان “تنظیم کننده اصلی” شناخته می شود زیرا به تولید سایر آنتی اکسیدان ها کمک می کند. NRF-2 ممکن است به کاهش التهاب در انواع اختلالات از جمله سرطان، بیماری مزمن انسدادی ریه و بیماری کبد کمک کند.

گلوکورافانین که به وفور در سبزیجات چلیپایی مانند گل کلم و کلم بروکلی یافت می شود، در طی هضم به سولفورافان تبدیل می شود. از طرف دیگر، جوانه‌های بروکلی جوان 10 تا 100 برابر بیشتر از کلم بروکلی بالغ حاوی سولفورافان هستند! از آنجایی که سولفورافان به راحتی در اثر حرارت تجزیه می شود، بهترین روش برای خوردن جوانه کلم بروکلی خام است، مانند سالاد.

زردچوبه

ریشه زردچوبه به دلیل خواص تقویت کننده سیستم ایمنی یکی از بهترین مواد غذایی فوق العاده است. کورکومین، یک ماده قابل توجه موجود در ریشه زرد-نارنجی روشن، مزایای زیادی دارد مانند :

  • توانایی مقابله با افزایش سطح کورتیزول را دارد.
  • این می تواند به کاهش برخی از تغییرات ایمنی که باعث بیماری های خودایمنی می شود و همچنین کاهش التهاب مزمن در سراسر بدن کمک کند.
  • رشد باکتری های خوب در معده را افزایش می دهد و در عین حال از رشد باکتری های عامل بیماری جلوگیری می کند.
  • این به بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید کمک می کند تا تورم مفاصل را کاهش دهند.

زردچوبه یک ادویه فوق‌العاده برای استفاده در آشپزی است، اگرچه به پوست، زبان و دندان‌ها رنگ زرد روشنی می‌دهد. از آنجایی که در دستگاه گوارش ضعیف جذب می شود، فرد باید مقدار زیادی از آن را بخورد تا اثرات تعدیل کننده سیستم ایمنی را داشته باشد.