دوآ لیپا یک خواننده و ترانه سرای پاپ انگلیسی است که در 22 اوت 1995 در لندن متولد شده است . پدر و مادر او آلبانیایی هستند به نام های کوزوو آنسا و دوکاجین لیپا . دوآ که بزرگ‌ترین فرزند در میان سه فرزند خانواده است، موسیقی را با گوش دادن به آهنگ های پدرش که خواننده و گیتاریست یک گروه راک کوزوو به نام اودا بود، شروع کرد.

پس از یادگیری نواختن چندین ساز، از جمله ویولن سل، دوا به آواز خواندن توجه کرد و در سن 9 سالگی شروع به درس آواز خواندن کرد. در حالی که او بر موسیقی خود متمرکز بود، دوآ و خانواده اش در سال 2008 پس از اعلام استقلال کوزوو به کوزوو بازگشتند. اما در سن 15 سالگی، دوا به لندن بازگشت و آهنگ های خود را در یوتیوب آپلود کرد و همچنین یک حرفه مدلینگ را با تاپ شاپ آغاز کرد.

زندگی هنری دوآ لیپا

پس از امضای یک قرارداد ضبط با برادران وارنر در سال 2014، دوا چند همکاری و آهنگ رقص داشت که نیمه موفق بودند. این اولین آلبوم استودیویی او با نام خود او بود که در ژوئن 2017 منتشر شد و سرانجام دوآ را چشم ها را به خود خیره کرد، زیرا تک آهنگ او، “New Rules” اولین شماره یک او در بریتانیا و اولین خواننده انفرادی زن بود که به این آلبوم رسید. در بریتانیا پس از «سلام» ادل در سال 2015، در بهترین حالت در بریتانیا قرار گرفت. در جوایز بریت 2018، دوآ اولین هنرمند زنی بود که پنج بار نامزد دریافت جایزه شد.

سپس آلبوم 2019 او Future Nostalgia آمد که در جهان طوفانی به پا کرد! دوآ نه تنها مورد تحسین منتقدان قرار گرفت، بلکه این آلبوم در نهایت شش نامزدی جایزه گرمی از جمله آلبوم سال، ضبط سال و آهنگ سال را برای او به ارمغان آورد. در جوایز بریت 2021، او هنرمند انفرادی زن بریتانیایی و آلبوم سال بریتانیا را به خانه برد.

دوآ در مجموع دارای شش جایزه بریت، سه جایزه گرمی، دو جایزه موسیقی ام تی وی اروپا، یک جایزه موسیقی ویدئویی ام تی وی، دو جایزه موسیقی بیلبورد، یک جایزه موسیقی آمریکایی و دو رکورد جهانی گینس است.

زندگی شخصی دوآ لیپا

دوا حدود دو سال با جیجی و برادر بلا حدید، انور رابطه داشت. در طول مدتی که با هم بودند، این زوج یک شب قرار عاشقانه با هم داشتند، و دوا حتی در یک نقطه گفت که رابطه او با انور “راحت ” ترین رابطه ای بود که او تا به حال با هر شخص دیگری احساس می کرده داشته است. با این حال، آنها رسما در دسامبر 2021 از هم جدا شدند.

اخیراً شایعه شده است که دوآ لیپا با تروور نوح، مجری برنامه The Daily Show که اخیراً اعلام کرده پس از 7 سال از این برنامه کناره گیری می کند، قرار می گذارد. این زوج پس از اینکه در سپتامبر 2022 در نیویورک در حال معاشرت با هم دیده شدند، گمانه زنی های رابطه عاشقانه را برانگیختد.