تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۰
کد خبر : 2988

چطور طراحی چیدمان آشپزخانه کوچک را انجام بدهیم

چطور طراحی چیدمان آشپزخانه کوچک را انجام بدهیم

اهمیت چیدمان و نظم آشپزخانه، زمانی مشخص می شود که آشپزخانه ی شما کوچک است و فضای زیادی برای قرار دادن وسایل خود ندارید. در این مواقع پیدا کردن جای درست وسایل، کاری سخت و زمان بر خواهد بود و چه بسا که نهایتا هم به چیدمان دلخواهتان نرسید. امروزه شیک بودن آشپزخانه بستگی به

اهمیت چیدمان و نظم آشپزخانه، زمانی مشخص می شود که آشپزخانه ی شما کوچک است و فضای زیادی برای قرار دادن وسایل خود ندارید. در این مواقع پیدا کردن جای درست وسایل، کاری سخت و زمان بر خواهد بود و چه بسا که نهایتا هم به چیدمان دلخواهتان نرسید.

امروزه شیک بودن آشپزخانه بستگی به میزان مینیمال بودن و همچنین کاربردی بودن لوازم موجود در آن دارد. پس همه پنهان‌کردن وسایل و ابزارهای آشپزی کم‌مصرف یا کم کاربرد را در کابینت‌ها پذیرفته‌اند و تنها وسایل پرمصرف آشپزی را روی بخشی از کابینت‌ها قرار می‌دهند.

آشپزخانه یکی از پر­ کاربرد­ترین بخش ها در همه ی خانه هاست که مستقیما بر حال و هوا و روحیه ی ما تاثیر می­ گذارد. بنابراین نیازمند ایجاد فضایی هستیم که در حین کار کردن، از گذراندن وقت در آن جا نیز لذت ببریم. برای این کار لازم است تا در ابتدا آشپزخانه ای منظم داشته باشیم و یک سری اصول چیدمان آشپزخانه را رعایت کنیم.

نکات برای طراحی چیدمات آشپزخانه کوچک

رنگ آشپزخانه

همه ی ما می دانیم که رنگ محیط در بزرگ یا کوچک نشان دادن فضا تاثیر زیادی دارد. پس سعی کنید رنگ دیوار ها و کابینت ها را از بین رنگ های روشن تر انتخاب کنید. کابینت های تیره، فضا را کوچک تر نشان داده و پس از مدتی خسته کننده می شوند. اما رنگ های روشن علاوه بر بزرگ تر و پر نور تر نشان دادن فضا، باعث خستگی چشم و ذهن نمی گردند.

شلوغ کاری ممنوع

از گذاشتن وسایل تزیینی و شلوغ خودداری کنید. نهایتا روی آن یک یا دو وسیله بگذارید مانند یک قهوه ساز و یک توستر . سایر وسایل را در پشت درهای کابینت مخفی نگه دارید لازم نیست که تمام وسایل برقی و تزیینی را روی کانترها به نمایش در بیاوریم.

فضاهای عمودی را در نظر بگیرید

حال که در آشپزخانه کوچک با کمبود فضا مواجه هستید، باید به‌دنبال راهکارهایی برای بزرگ‌کردن آشپزخانه کوچک باشید. اگر کمی با دقت به فضای آشپزخانه نگاه کنید، حجم زیادی از فضای مفید که بلااستفاده مانده است را پیدا می‌کنید. مثلا درهای کابینت‌ها، دیوار کوچک بین آشپزخانه و پذیرایی که هیچ‌چیزی را کنار خود نمی‌پذیرد، بالای یخچال و حتی کابینت‌هایی که فقط یک ردیف لیوان درون آن‌ها چیده‌اید.

وسایل چند منظوره

فروشگاه های لوازم آشپزخانه مکان هایی دوست داشتنی برای چرخیدن و خرید کردن انواع قالب های شیرینی هستند اما با داشتن یک آشپزخانه کوچک، امکان خرید هر کالایی وجود ندارد. مثلا کسانی که هم زن برقی دارند قطعا نیازی به هم زن دستی نخواهند داشت یا ظروف آشپزخانه هم برای فر و یخچال فریزر به صورت جداگانه لازم نخواهید داشت، به اندازه لازم ظروف پلاستیکی خریداری کنید.

میز ناهارخوری تاشو

عده‌ای از افراد به غذا خوردن در آشپزخانه علاقه‌ای ندارند! در مقابل، خانواده‌هایی هستند که زمان ناهار و شام را فقط دور میز ناهارخوری و در آشپزخانه می‌گذرانند. این نکته در هنگام چیدمان آشپزخانه کوچک عروس اهمیت باید مدنظر قرار بگیرد. اگر فضای کافی در آشپزخانه‌تان در اختیار ندارید، با خرید میز ناهار خوری کم جا معضل کمبود جا را به‌سادگی حل کنید.

کابینت‌های رنگ روشن

رنگ‌ها یکی از تأثیرگذارترین موارد برای بزرگ یا کوچک دیده شدن محیط محسوب می‌شوند. با به‌کارگیری از لوازم، کف‌پوش، کابینت و کاغذ دیواری رنگ روشن، فضای پیرامون‌تان بزرگ‌تر دیده می‌شود. اگر پس از خرید میز ناهارخوری و قرار دادن آن در آشپزخانه، احساس کردید که مثل سابق دلباز نیست، برای سایر لوازم از رنگ‌های روشن استفاده کنید.

یخچال خانه را تبدیل به گالری نکنید

بله، نقاشی های آبرنگی شما و کودکتان زیبا هستند، اما نصب کردن ده نقاشی جورواجور روی یخچال آشپزخانه شما را هنری نمی کند! تنها دستاوردش نامنظم به رسیدن فضاست.

از ظروف جای ادویه استفاده کنید

استفاده از ظروف جای ادویه و حبوبات در آشپزخانه، به نظم گرفتن فضای داخلی آشپزخانه و زیبایی فضای آن کمک می‌کند. ظروف جای ادویه در شکل‌ها و ابعاد مختلفی در بازار وجود دارند. برای چیدمان آشپزخانه کوچک بهتر است از انواع بانکه‌ها در ابعاد مختلف کمک بگیرید تا بتوانید مواد آشپزی با حجم‌های مختلف را در ظرف با اندازه مناسب نگه دارید.

جمع بندی

به محض اینکه آشپزخانه کوچک خود را کاملا مرتب کردید، تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا دوباره مجبور به تمیز کاری و چیدمان مجدد نباشید. بسیاری از ما وقت نداریم که آشپزخانه را به صورت هفتگی یا ماهانه سازمان­ دهی کرده و عمیقا تمیز و مرتب کنیم. پس سعی کنید قبل از این که اوضاع از کنترل شما خارج شود، از شلختگی و به هم ریختن وسایل آشپزخانه جلوگیری کنید.

برچسب ها :

ناموجود