مجله آکس

نکات برای طراحی داخلی پذیرایی کلاسیک منظم و پایدار

اگر علاقمند به طراحی داخلی پذیرایی کلاسیک منظم و پایدار هستید خواندن این مقاله برای شما خالی از لطف نیست . سبک کلاسیک و سنتی به یک دلیل ساده، که همان زیبایی همه پسند و همیشگی آن است، سال های زیادی مورد استفاده قرار گرفته است. اشکال برازنده، پارچه های لطیف و نظم قابل پیش بینی و جذاب باعث می شود تا سبک کلاسیک همیشه مورد استقبال قرار گیرد.

سبک کلاسیک دارای ویژگی های زیادی است که فقط مختص خودش است و باعث تمایز بیش از حد این سبک با دیگرسبک های دکوراسیونی می شود. این سبک به هیچ عنوان با بی نظمی و شلوغی کنار نمی آید. هر وسیله دکوری جا و محدوده مشخصی برای قرار گرفتن دارد. به نوعی می توان گفت که این سبک یکی از سبک های منظم است که پایداری و استقامت خاصی را به فضا می بخشد.

در پذیرایی ها با سبک دکوراسیون کلاسیک اغلب از مبلمان سلطنتی با روکش ها و پارچه های طرح دار استفاده می شود. پذیرایی ها با دکوراسیون کلاسیک با مجسمه های سنگی و گچی و تابلو فرش و یا تابلو های نقاشی زیبا و انواع آلات موسیقی و آباژور های برنز و کریستال تزئین می شوند.

فرش از انواع وسایل مهم و ضروری در دکوراسیون داخلی پذیرایی است و باعث می شود دکوراسیون پذیرایی با شکوه تر به نظر برسد. برای پذیرایی ها با سبک دکوراسیون کلاسیک بهتر است از فرش های ریز بافت و دارای نقشه پرکار تر استفاده کنید.

نکته ها در طراحی پذیرایی کلاسیک

مبلمان آنتیک و استیل

بهترین مبلمان برای دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک، مبلمان آنتیک و عتیقه هستند. اما مطئمنا باید زمان و هزینه زیادی را صرف پیدا کردن آن ها کنید. در این حالت باید سراغ مبل های استیل با بدنه منبت کاری و حکاکی شده و پایه و دسته های منحنی بروید تا به نشیمن و پذیرایی منزلتان جلوه کلاسیک دهند.

بعد از انتخاب مبلمان استیل‌تان به یک میز که در هارمونی با مبلمان قرار بگیرد فکر کنید. بهتر است مبلمان و میز مقابلش را از یک ست مشخص خریداری کنید. اما اگر به هر دلیلی نتوانستید و مجبور شدید به طور جداگانه مبلمان و میز را انتخاب کنید به تشابه جنس، رنگ و طرح میز با مبلمان‌تان توجه کنید، چرا که این هارمونی اهمیت بسیار زیادی دارد.

خانه را با دکوریجات آنتیک و عتیقه دیزاین کنید!

مسجمه، تابلوهای دکوری و تابلو فرش ها و دکوریجات دیگری که می خواهید در خانتان چیدمان کنید، بهتر است که آنتیک و عتیقه باشند. همچنین آن ها را به صورت دست ساز انتخاب کنید تا جزئیات و ظریف کاری های روی آن ها، اصالت سبک کلاسیک را به خانتان انتقال دهد.

لوستر‌های کلاسیک

کاربرد لوستر در دکوراسیون تنها به نور پردازی و روشنایی محدود نمی‌شود یک لوستر زیبا به جذابیت دکوراسیون شما اضافه می کند لوسترها از تزئینات چشم گیر دکوراسیون به شمار می‌روند.

برای انتخاب لوستر متناسب با فضای پذیرایی شما توجه به چند نکته حائز اهمیت است اول این که اگر اتاق پذیرایی تان کوچک است لوستر هایی با شاخه ها و چراغ های کمتر در واقع لوسترهای کوچکی که فضای کمی را اشغال می کند انتخاب مناسبی است. همچنین اگر ارتفاع سقف پذیرایی‌تان کم است لوستر های بلند و آویز دار را انتخاب نکنید.

برای داشتن چیدمان اتاق پذیرایی به سبک کلاسیک لوسترهای کلاسیک کریستالی انتخاب مناسبی است. در کنار مبلمان استیل شما لوستر های شاخه دارکه شاخه های آن همه ی جهات را پوشش داده و همه‌ی ابعاد مبلمان را به یک میزان روشن نشان دهد پیشنهاد خوبی است.

تقارن و تناسب

دو پایه اصلی چیدمان کلاسیک منزل، تقارن و تناسب می باشند. پس برای این که تقارن در فضا دیده شود، ابتدا نقطه کانونی را در فضا مشخص کنید و آن را به عنوان محور تقارن در نظر بگیرید. سپس در دو طرف نقطه کانونی، مبلمان و اکسسوری و دکوریجات را به صورت قرینه چیدمان کنید. توجه داشته باشید در نشیمن و پذیرایی، تلویزیون، شومینه یا تابلو دکوراتیو و در اتاق خواب، تخت ایده آل ترین گزینه ها برای نقطه کانونی هستند.

شومینه سنگی

یک شومینه سنگی با ابعاد بزرگ نقطه اوج یک اتاق نشیمن راحت و تزئین شده کلاسیک است. از آنجایی که دکوراسیون اتاق نشیمن کلاسیک بر پایه تعادل و تقارن متکی است، داشتن چنین نقطه کانونی منحصر به فردی که منجر به چیدمان مبلمان متقارن در اطراف آن می شود.

نقش برجسته در اتاق نشیمن

اتاق های نشیمن طراحی شده به سبک کلاسیک به اتاق های پر آرامش و مکان هایی برای استراحت شهرت دارند، اما در زاویه ای دیگر دوست دارند تا از نقوش نیز در طراحی خود بهره بگیرند. به این اتاق نشیمن آبی دقت کنید و نسخه های بزرگ از نقوش شطرنجی، راه راه و یا گل دار را ببینید. استفاده از ترکیبات نقوش هندسی و حیوانات با یکدیگر در میزان اندک قابل قبول است اما استفاده بیش از حد می تواند فضا را تغییر دهد و جهت سبک کلاسیک را عوض کند که توصیه نمی شود.

نوشته های مرتبط