مجله آکس

طراحی داخلی آشپزخانه شیک و جذاب را چطور انجام بدیم ؟

هیچگاه نمی توان طراحی داخلی آشپزخانه را کم اهمیت جلوه داد زیرا در کنار بانوی خانه، سایر اعضای خانواده نیز ساعاتی از روز را در آشپزخانه سپری می نمایند و نیز در اکثر منازل آشپزخانه پنجره ای رو اتاق پذیراییست و زیبایی آن نقش اساسی در طراحی داخلی منزل دارد.

با توجه به اهمیت و تاثیر فضای عمومی آشپزخانه در جذابیت و زیبایی دکوراسیون فضای داخلی، استفاده از المان ها و عناصر تزیینی در این فضا، با دقت و وسواس خاصی انجام می گیرد. به منظور القای زیبایی و جذابیت بصری، کلیه وسایل و اکسسوری های محیط آشپزخانه می بایست به صورت اصولی و متناسب با سبک دکوراسیون فضا قرار داده شوند.

با رعایت این نکات در طراحی داخلی آشپزخانه آن را متحول کنید

استفاده از قفسه و شلف

در مقوله چگونه آشپزخانه شیک داشته باشیم؟، یکی از بهترین راهکارها، استفاده از قفسه و شلف در این فضا می باشد. استفاده از قفسه های مناسب برای نظم بخشیدن و بهینه سازی آشپزخانه های کوچک بسیار تاثیرگذار و مؤثر است. بر این اساس، با نصب قفسه می توان بسیاری از وسایل مورد نیاز آشپزخانه را در آن جای داد.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که با استفاده از شلف و قفسه مناسب، ذخیره سازی و بهینه سازی فضا به بهترین نحو محقق می شود. همچنین، قفسه های مناسب قابلیت استفاده حداکثری از پتانسیل و ظرفیت فضای موجود را به سادگی امکان پذیر می سازند.

از شلوغی بی مورد در آشپزخانه بپرهیزید

در فضاهای کوچک خصوصا آشپزخانه ها از شلوغی بپرهیزید، سعی کنید فضاهای خاصی را برای تجهیزات آشپزخانه و لوازم در نظر بگیرید و تزئین آشپزخانه را به چند وسیله ی کوچک مثل گلدانها و سرویس پاسماوری محدود کنید. با این روش آشپزخانه ی شما بزرگتر نشان داده می شود.
دیوار‌ها را نقاشی كنید.

اگر آشپزخانه شما زیادی دلگیر و تاریك است، شاید احتیاج به رنگی تازه دارد. رنگ كردن آشپزخانه را می‌توانید خودتان هم انجام دهید و هزینه آن كم و محدود است ولی حتما رنگی كه برای دیوار‌ها انتخاب می‌كنید باید روشن باشد. طیف رنگی سفید تا كرم روشن مناسب است. اگر هم نگران كثیف شدن دیوارها هستید، این نگرانی بیهوده است چرا كه رنگ‌هایی در بازار موجود است كه به راحتی قابل شست‌وشو است. هر چه رنگ آشپزخانه شما روشن‌تر باشد دلباز‌تر به نظر می‌رسد. برای رنگ كردن آشپزخانه‌تان به هیچ عنوان از رنگ‌های تیره استفاده نكنید.

قانون مثلث طلایی

همه طراح‌ها این قانون را رعایت می‌كنند. گاز، یخچال و ظرفشویی سه ضلع این مثلث هستند. اگر چیدمان آشپزخانه شما خطی است یا فرم آشپزخانه شما زیادی كشیده است همان بهتر كه گاز، یخچال و ظرف شویی در یك مسیر خطی قرار بگیرند اما در غیر این صورت، صحیح‌ترین چیدمان برای یك آشپزخانه این است كه این سه وسیله، هر كدام یك ضلع این مثلث فرضی باشند. با رعایت مثلث طلایی، رفت و آمد در آشپزخانه به بهترین حالات و كمترین انرژی امكان پذیر خواهد بود، چراكه یك خانم خانه بیشتر از وسایل دیگر با گاز، یخچال و ظرفشویی سروكار دارد.

به ابزارهای آشپزخانه نظم دهید

ابزارهای آشپزی که قاعدتا روزانه مورد استفاده قرار می گیرند را در نزدیکی اجاق گاز خود قرار دهید، برای این منظور می توانید از اکسسوری های نظم دهنده استفاده کنید، و یا حتی این اکسسوری ها را خودتان بسازید، با یک سبد ساده به سادگی ابزار مورد نیاز خود را در یک جا جمع کنید، با این کار در انجام کارهای روزانه سرعت عمل بیشتری نیز خواهید داشت.

نورپردازی مناسب

انجام نورپردازی مناسب و مطلوب، از دیگر رمز و رازهای برخورداری از دکوراسیون آشپزخانه مدرن تلقی می‌گردد. تلفیق عناصر نورپردازی و رنگ با یکدیگر، فضایی خیره کننده و منحصر به فرد را در نگاه دیگران متبلور می سازد. همچنین، انجام نورپردازی مناسب علاوه بر روشن و درخشان کردن محیط، فضایی گرم و صمیمانه را در دکوراسیون آشپزخانه ایجاد می کند.

از سوی دیگر، یکی از روش های کارآمد برای داشتن آشپزخانه ای مدرن، توجه به عنصر نورپردازی محیط می باشد. استفاده از لوسترها و لامپ های زیبا و شکیل، برای نورپردازی و نور افشانی فضای عمومی آشپزخانه کمک شایانی می نماید.

به‌کارگیری اپن‌ ساده و درعین‌حال شیک

اپن‌هایی که طراحی ساده ولی شیکی دارند نقش بسزایی در دکوراسیون مدرن آشپزخانه‌ها دارند. در آشپزخانه های مدرن سعی می‌شود از اپن‌های معلق در هوا استفاده کرد. شاید تا حدودی این طراحی اپن عجیب به نظر برسد ولی قرار دادن آن بدون ستون و پایه و شناور در هوا ایده‌ای فوق‌العاده جذاب و خلاقانه برای آشپزخانه شما خواهد بود و به نوعی آشپزخانه ای لوکس و مدرن را برای شما به ارمغان خواهد آورد

البته باید توجه شود که این اپن‌ها باید از کناره‌ها به دیوارها متصل باشند. همچنین می‌توان از گاز رومیزی روی این اپن‌ها استفاده کرد و فضای بیشتری را برای کار در آشپزخانه ایجاد کرد. علاوه بر این می‌توان با قرار دادن برخی از وسایل در قسمت زیرین اپن، به‌سادگی بیشتر دکوراسیون آشپزخانه خود کمک کنید.

کابینت‌

در بحث طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه‌ و بخصوص دکوراسیون آشپزخانه‌ سنتی ایرانی، کابینت‌ها جزو مهم‌ترین عناصر هستند. همان‌طور که می‌دانید کابینت‌ها در انواع گوناگون ام‌دی‌اف، ‌های‌گلس و… وجود دارند که انتخاب آن‌ها بسته به سلیقه‌ی اشخاص متفاوت خواهد بود.

انتخاب کابینت‌هایی از جنس ام‌دی‌اف یا چوب و یا طرح چوب یکی از بهترین ایده‌های دکوراسیون داخلی آشپزخانه سنتی ایرانی است. ولی برخی افراد ترجیح می‌دهند تا از مدل‌هایی جدیدتر همچون کابینت‌های ‌های‌گلس استفاده کنند که ظاهری براق داشته و در رنگ‌های متنوعی تولید می‌شوند. به‌کارگیری این نوع کابینت‌ها نیز فضای آشپزخانه را جذاب کرده و طبیعتاً با توجه به رنگ و جنس آنها مناسب خانه‌های ایرانی مدرن می‌باشند.

نوشته های مرتبط