تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۴
کد خبر : 2321

چطور خانه خود را به سبک مینیمال طراحی کنیم + نکات

چطور خانه خود را به سبک مینیمال طراحی کنیم + نکات

امروز در این پست از مجله آکس به سبک پرطرفدار مینیمال در خانه میپردازیم سبک زندگی مینیمال، با حفظ ملزومات ضروری از مواد محدود، رنگ‌های خنثی و شکل‌های ساده استفاده کرده و از هرگونه تزیینات اضافی اجتناب می‌کند. فرقی ندارد که خانه شما خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد، در هر صورت زیبایی شناسی مینیمالیستی

امروز در این پست از مجله آکس به سبک پرطرفدار مینیمال در خانه میپردازیم سبک زندگی مینیمال، با حفظ ملزومات ضروری از مواد محدود، رنگ‌های خنثی و شکل‌های ساده استفاده کرده و از هرگونه تزیینات اضافی اجتناب می‌کند. فرقی ندارد که خانه شما خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد، در هر صورت زیبایی شناسی مینیمالیستی جذابیت خانه شما را چند برابر می کند و بهتر از آن چیزی است که انتظار دارید.

در مینیمالیسم از هرگونه تجمل بیهوده پرهیز می‌شود و اگر قصد دارید دکوراسیون مینیمالیستی در خانه‌تان پیاده کنید باید بدانید در همین آغاز کار باید خط قرمزی بر روی تجملات بکشید.

انواع دکوراسیون مینیمال

از مهم‌ترین انواع دکوراسیون معماری مینیمال جهت طراحی داخلی فضای ساختمان اداری، دفتری و مسکونی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مینیمال نوگرایی
 • مینیمال معاصر
 • مینمال تصفیه شده
 • مدرن میانه قرنی
 • ماکسیمالیست
 • مینیمال سنتی شیک
 • مینیمال کژوال

نکات متمایز کننده سبک مینیمال در خانه چیست؟

 • طراحی داخلی روح‌بخش، بی‌پیرایه و اغلب با چیدمان‌ پلان باز
 • استفاده از مصالح محدود و مناسب نظیر بتن، فولاد، شیشه و چوب
 • استفاده از فضا و نور طبیعی
 • رعایت شعار «کمتر، بیشتر است».
 • تمرکز روی سادگی، کارایی و عملکرد بالا
 • کاربرد مجسمه‌ها در این سبک
 • عدم استفاده از وسایل و تزیینات اضافی
 • خطوط ساده و واضح
 • توجه به این نکته که هر چیزی مکان و هدفی دارد.
 • استفاده از صنایع دستی
 • پالت رنگی تک‌رنگ یا با رنگ محدود و نقش رنگ به‌عنوان عنصری اصلی و مؤثر برای ایجاد یک محیط آرامش‌بخش.

با چند گام خانه خود را به سبک مینیمال تغییر بدهید

فضای خانه را باز کنید

کم کردن دیوارهای داخلی غیرضروری و باز کردن هرچه بیشتر فضای اتاق‌ها و سالن، هال و پذیرایی خانه یک اصل مهم در چیدمان سبک مینیمال است. در این سبک تلاش می‌شود که با ایجاد محیطی باز، ساده و بدون وجود وسایل و زواید بی‌هدف و بدون کاربرد،نمایی آرامش بخش پیش روی ساکنان خانه باز شود.

رنگ سفید یک اصل است

رنگ سفید که نماد پاکی، خلوص و سادگی است، رنگ مورد علاقه مینیمالیست‌هاست. در خانه‌ای با دکوراسیون سبک مینیمال، دیوارها و درها بدون کمترین زواید تزیینی و دکوراتیو حضور دارند. بر یک دیوار مینیمال، اثری از قاب‌ها و گچ‌کاری و تزیینات دیگر نیست. دیوارهای ساده به رنگ سفید و یا به رنگ‌های خیلی روشن فضای مینیمال را می‌سازند.

مبلمان باید کاربردی باشد

در مورد انتخاب مبلمان در خانه مینیمال، اصل کاربردی بودن در اولویت اول است. یعنی مبلمانی که در خانه‌ای با دکوراسیون سبک مینیمال قرار می‌گیرد باید مناسب اندازه فضا باشد؛ خیلی جا اشغال نکند، راحت باشد و هر قطعه از آن کاربردی باشد.

فرش مینیمال

کودکی ما در خانه‌هایی با طرح‌ها و رنگ‌های جادویی فرش ایرانی طی شده است. فرش جز جدانشدنی خانه ما ایرانی‌هاست. با این حال فرش‌های سنتی انتخابی ایده‌ال برای طراحی دکوراسیون مینیمال ایرانی نیست.شما می‌توانید از فرش‌های مدرن و مینیمالی استفاده کنید که طرح‌های کم و ساده دارند. این دسته فرش مینیمال غالبا تک رنگ هستند و به رنگ‌های خنثی از جمله طوسی روشن و کرم در دسترس هستند. برای انتخاب فرش مینیمال به گزینه‌هایی فکر کنید که علاوه بر زیبایی و ایجاد هارمونی با بقیه وسایل، به راحتی کثیفی را نشان ندهد.

به فکر روشنایی هر چه بیشتر باشید

طراحی ساده و بدون پیرایه در معماری داخلی، یک اصل اساسی در مینیمالیسم است. در این دیدگاه، خانه هدف رسیدن به فضایی باز، کارآمد و کاربردی است. معمار هیچ فضایی را در جهت نماسازی هدر نمی‌دهد و همه چیز با هدف استفاده کاربردی در محیط شکل می‌گیرد. پنجره‌ها در این سبک، طراحی ساده‌ای دارند و نقش تامین نور طبیعی را ایفا می‌کنند.

ویژگی سبک مینیمال در اتاق خواب

اتاق خواب محل استراحت شما در خانه است، پس اولین نکته‌ای که در دکوراسیون اتاق باید رعایت کنید آرامش‌بخش بودن آن است. بیشترین آرامش و رهایی از تنش و اضطراب روزانه را با دکوراسیون مینیمال اتاق خواب خواهید داشت. اتاق خواب خود را خلوت نگهدارید. رنگ‌هایی مثل سفید، کرم، طوسی و بژ محبوب‌ترین گزینه‌های رنگی برای طراحی دکوراسیون مینیمال ایرانی اتاق خواب هستند.

اکسسوری‌های زیاد برای تزئین اتاق به کار نبرید. سعی کنید وسایل محدودی را نگهدارید و تا جای ممکن قفسه‌هایی مناسب را برای نگهداری آن‌ها سفارش دهید تا از شلختگی اتاق خواب خود جلوگیری کنید.

خب حالا آشپزخانه مینیمال مورد توجه بانوی ایرانی

شما باید برای طراحی آشپزخانه مینیمال طوری عمل کنید که همه چیز در دسترستان باشد بدون آنکه چیزی در معرض دید باشد! به نظر دشوار است اما راه حل این مساله، استفاده از کابینت‌ها جادار و مینیمال و متناسب با فضاست. از قفسه‌ها و کابینت‌های دردار برای نگهداری همه وسایل خود استفاده کنید. وسایل کوچک خود را در معرض دید قرار ندهید. کابینت‌ها و قفسه‌هایی بدون دستگیره مناسب خانه مینیمال هستند.

یکی از مهم‌ترین اصول سبک مینیمال، استفاده از فرم‌های هندسی ساده و سطوح یک‌دست است؛ بنابراین بهتر است از متریالی برای ساخت کابینت مینیمال استفاده کنید که طرح شلوغ نداشته باشد و باز و بسته شدن در آن، به صورت فشاری و بدون دستگیره باشد.

برچسب ها :

ناموجود