مجله آکس

نکاتی که آموزش زبان ترکی استانبولی را آسان میکند!

حتما شما هم با خودتان فکر می کنید چرا با وجود اینهمه زبان های متنوع مهم در دنیا ، یادگیری زبان ترکی استانبولی مهم است. آموزش زبان ترکی می‌تواند یک دارایی خاص برای شما باشد چرا که ترکی استانبولی یک زبان ترکیبی است . همچنین زبان آوایی می باشد و یادگیری الفبا برای تلفظ صحیح کلمات کافی است.

الفبای زبان ترکی زبان ترکی شامل 29 حرف لاتین می باشد. که در پی تغییراتی که داشته به شکل الفبای ترکی در آمده است. زبان ترکی از لحاظ دستوری شباهت بسیاری به زبان فارسی دارد، این زبان 21 حرف صامت و 8 مصوت دارد و ضمایر آن برای مونث و مذکر یکسان است.

چرا آموزش زبان ترکی استانبولی ؟

تقویت حافظه

امروزه مشخص شده است که یادگیری زبان دوم به فعال شدن مغز و حافظه کمک و از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می‌کند. زبان ترکی علاوه بر این که زبانی شیرین و جذاب است، حافظه را نیز تقویت می‌کند.

تحصیل

با آموزش زبان ترکی استانبولی به راحتی می توانید در یکی از دانشگاههای معتبر کشور ترکیه تحصیلات خود را در رشته مورد علاقه ادامه دهید. زیرا بسیاری از رشته‌ها و دانشگاه‌ها در این کشور به زبان ترکی استانبولی ‌هستند. داشتن مدرک این زبان برای تحصیل در این دانشگاه ها الزامی است.

منبع درآمد

ایران و کشور ترکیه همواره روابط تجاری خوبی داشته‌اند، در نتیجه شرکتهای وارداتی آن‌جا قطعا به یک مترجم نیاز دارند. همچنین از طریق معلمی و آموزش زبان می‌توانید کسب درآمد داشته باشید.

سفر ی جذاب

زمانی که شما به اندازه کافی به زبان ترکی مسلط شدید که بدون کتاب راهنما سفر کنید، ایده اقامت طولانی‌تر در ترکیه می‌تواند وسوسه‌ انگیز باشد.

خب حالا برای آموزش زبان ترکی استانبولی از کجا شروع کنیم؟

با چه متدی

مدل های آموزش زبان ترکی از تنوع بالایی برخوردار است. اما اینکه هر یک از افراد به انتخاب کدام یک از روش‌های یادگیری زبان بپردازند، متفاوت است. هر فردی با توجه به هدف و تیپ شخصیتی خود به انتخاب روشی مناسب برای یادگیری زبان ترکی استانبولی اقدام می‌نماید.

ابتدا الفبای ترکی استانبولی

خوشبختانه یادگیری حروف زبان ترکی استانبولی ساده است. زیرا اغلب آن‌ها را می‌توانید به همان شکل که نوشته می‌شوند بخوانید. زبان ترکی از الفبای لاتین استفاده می کند که شامل تمام حروف موجود در الفبای انگلیسی است و شامل حروف نمیشود.

لغات کاربردی در اولویت

هر زبانی را که می‌خواهید یاد بگیرید، پس از آن که به خواندن حروف و تلفظ صداها مسلط شُدید، خیلی سریع یادگیری کلمات ساده را شروع کنید. «سلام» می‌تواند اولین کلمه‌ای باشد که یاد می‌گیرید. پس از آن احوالپرسی، گفتن نامتان، تشکر، درخواست کردن و عذرخواهی را بیاموزید.

گرامر

یادگیری زبان ترکی بدون گرامر امکان پذیر نیست. هر زبانی دارای دستور زبان مخصوص به خود می‌باشد. اینکه بدون یادگیری گرامر زبان ترکی قصد مکالمه را داشته باشید کار عاقلانه‌ای نیست.

صدای مصوت ها

اگرچه این حروف ممکن است یکسان بنظر برسند، اما تلفظ مصوت های ترکی با انگلیسی تفاوت دارد. همچنین این مصوت ها تنها یک صدا دارند که در مقابل مصوت های کوتاه و بلند زبان انگلیسی یکسان نیستند.

دستور زبان ترکی

باید یاد بگیرید که چطور افعال را در زمان گذشته، حال و آینده به کار ببرید. هر فعلی که یاد می‌گیرید، همزمان صرف آن به اول شخص مفرد و جمع، دوم شخص مفرد و جمع و سوم شخص را نیز یاد بگیرید.

فیلم ترکی ببینید

یکی از چیزهایی که مردم ترکیه مهارت زیادی در آن دارند ساخت فیلم و سریال است. می‌توانید مدت زیادی با فیلم‌ها و سریال‌های ترکیه‌ای سرگرم شوید و همزمان زبان ترکی استانبولی‌تان را نیز تقویت کنید. اصطلاحاتی را که در فیلم‌ها یاد می‌گیرید یادداشت و آن‌ها را تمرین نمایید.

هماهنگی صوتی

حروف صدادار، پسوند را با آخرین مصوت ریشه کلمه از نظر جلو و عقب، تنگ و پهن و جمع یا پراکنده بودن تطبیق میدهند. هدف این است که یک کلمه با کم ترین حرکت دهانی بیان شود، این امر باعث جریان روان کلمات هنگام صحبت میشود.

منابع یادگیری زبان ترکی

فراموش نکنید که یک آموزش هدفمند و اصولی، به منابع معتبر نیز نیاز دارد. یکی از کتاب‌هایی که برای یادگیری مبتدیان زبان ترکی استانبولی پیشنهاد می‌شود، کتاب hitit است. این کتاب سطح‌های مختلفی دارد و می‌تواند به‌خوبی شما را با دنیای زبان ترکی استانبولی آشنا کند.

تمرین مکالمه

تمرین مکالمه را با صدای بلند با آینه انجام بدهید، یا یک یار تمرینی پیدا کنید. افراد زیادی در ایران علاقه‌مند به یادگیری زبان ترکی استانبولی هستند. آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی و انجمن‌ها بیابید و با هم تمرین کنید.

موسیقی ترکی

زبان ترکی از مصوت های هم آهنگ استفاده می کند و برخی از این صداها ممکن است به گوش شما عجیب باشند، مخصوصا اگر زبان مادری شما انگلیسی است. گوش دادن به موسیقی ترکی شما را قادر می سازد تا روانیبیان و آهنگین بودن زبان را بشنوید.

یک دوره آموزشی زبان ترکی استانبولی

شرکت در دوره‌های عمومی آموزش زبان ترکی استانبولی و یا دوره‌های آنلاین آموزش زبان ترکی استانبولی که میتوانید در اینجا ببینید.

 

نوشته های مرتبط